Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Koruna nejníže za 5 let aneb Jak nás ČNB obírá o úspory

6. 08. 2014 15:20:00
Kdo drží české koruny, má smůlu. Po intervencích ČNB se koruna propadla k 28 Kč za euro, čímž se dostala vůči euru na pětileté dno. K dolaru oslabila rovněž, testuje dvouleté dno. Dovozy zdraží, což pocítí každý - zdraží se potraviny, benzín i další importy. Zaplatíme prostě opět víc. Úspory v korunách se ale budou znehodnocovat i nadále. Po poklesech finančních trhů zlevnily akcie, také zlato a stříbro je na atraktivních úrovních.

Česká národní banka by si zasloužila nové označení: svými intervencemi nepokrytě obírá občany o úspory. Spíše by se hodilo označení Česká PROTInárodní banka. Nejde o hru se slovíčky nebo o laciné vtipkování. Intervencemi proti domácí měně dosáhla ČNB propadu kurzu české koruny vůči euru na pětileté dno. Logicky oslabila koruna i proti dalším světovým měnám: vůči dolaru vidíme dvouleté minimum.

Co to znamená pro běžného občana?

Za prvé jde o zdražení dovozového zboží, a toho je v běžném spotřebním koši většina. Dovážíme jak obilí, tak brambory, ovoce, mléčné výrobky i maso. Jedinou útěchou může být fakt, že aktuálně komodity zažívají dlouhodobý medvědí trh, čili cena komodit na burze klesá. Každopádně zlevnění čeští občané nepocítí - pokles cen komodit na světových trzích bohužel zničí devalvace české koruny.

V důsledku toho poklesne kupní síla, prostě si za běžnou výplatu člověk koupí stále méně. Stačí ostatně porovnat cenu potravin a energií třeba před rokem s aktuální realitou. Za tisícovku si prospět koupíme méně a méně. A po dnešku bude opět hůře. Otázkou je pouze, kdy se znehodnocení české koruny promítne do běžných maloobchodních cen.

Také úspory na bankovních účtech mají opět menší hodnotu. Proč? To jsme si vysvětlili v předchozích odstavcích - za úspory si střadatel koupí stále méně a méně. A bohužel tomu bude tak i nadále. Poslední statistiky naznačují, že Evropě dochází pomalu dech. Jediným tahounem evropské ekonomiky je Německo, zatímco Itálie dnes technicky spadla opět do ekonomické recese. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi se netají ochotou aplikovat stejný postup, jaký v tuzemsku používá Česká národní banka: znehodnotit euro a tím se (po kolikáté už?) pokusit nastartovat chřadnoucí evropskou ekonomiku. Klín se vytlouká klínem ...

Tím se roztáčí spirála i pro českou korunu. Nižší hodnota eura donutí Českou národní banku opět k dalším intervencím proti koruně. A hodnota koruny, potažmo hodnota úspor, opět klesne. Začarovaný kruh? Ano, v ekonomice eurozóny postavené na zásazích centrálních bank, je to prakticky neřešitelná hádanka. Jestli to někoho utěší, v USA je to stejné ... a Číně pomalu dochází dech.

Eskalace konfliktu na Ukrajině opět přilévá olej do ohně. Finanční trhy zažívají otřesy a velké denní propady. Index strachu VIX roste. Nicméně v každé kritické situaci jsou také pozitivní momenty: poklesy akciových trhů upouštějí páru z cenové bubliny, klesající ceny akcií by mohly opět přilákat kupce. Také drahé kovy, tradiční pojistka proti inflaci, nejsou v aktuální situaci nijak drahé. Cena zlata se stále drží pod 1300 USD a investiční stříbro lze nakupovat při spotové ceně pod 21 USD.

Kdo prožil na finančních trzích léta 2008-2011, ví o paradoxu rizik: Velké propady přinášejí dobré nákupní příležitosti, které se opakují jednou za cca 7-10 let. Možná stojíme na počátku této šance. Připraveným štěstí přeje. Co dělat v situaci, kdy česká koruna oslabuje, jsem již psal mnohokrát na svém osobním blogu (viz link v textu pod mojí fotkou).

Autor: Martin Kopáček | středa 6.8.2014 15:20 | karma článku: 28.11 | přečteno: 1858x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Poštu stejně nemůže nic zachránit

Pošta má miliardové ztráty. Ministr se to snaží řešit, ale je to boj s větrnými mlýny. Ukazuje se, že prostě státní moloch neuspěje. Tak jak se to ukázalo už mnohokrát.

2.4.2023 v 10:45 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 756 | Diskuse

Martin Tuma

Poštaholici

Stát se rozhodl zrušit nějaké pobočky České pošty. Osobně se Poště vyhýbám jako pověstný čert kříži, proto jenom těžko chápu ty odnikud se vynořivší zástupy poštaholiků, kteří na tím roní krokodýlí slzy

31.3.2023 v 22:14 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 495 | Diskuse

Jan Ziegler

Polská firma chystá útok na české železnice

Pro někoho to může být překvapivé, když polský stavební obr Budimex, jak uvedl web zdopravy.cz, se chce ucházet o zakázky v České republice. Polsko holt udělalo velký krok dopředu.

30.3.2023 v 12:54 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Úřady nechápou podstatu problémů bank

Svět se z paniky kolem bank, která cloumala Spojenými státy americkými i Evropou, otřepal prozatím docela rychle, takže například akcie už zase rostou. Všechno se tedy zdá být na nejlepší cestě k normalizaci situace.

29.3.2023 v 8:12 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 10176 | Diskuse

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí z 13. týdne

Americká centrální banka na rozdíl od té evropské zpomaluje při zvedání úrokových sazeb. Je opravud evropský bankovní trh odolnější než ten americký?

27.3.2023 v 23:27 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 101 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1772

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...