Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Z pohledu tradera: Jak využít ukrajinské krize?

22. 03. 2014 13:03:40
Lze vydělat na ukrajinské krizi? Samozřejmě lze. Je třeba se zaměřit na dopady zpráv na trhy a oprostit se od stylu, jakým zprávy sleduje běžný občan. Zatímco se média předhánějí ve vykreslování temných událostí, opakuje se schéma známé z tzv. arabského jara. Současná vládní garnitura je střídána jinou garniturou. Běžný občan se emotivně přiklání na tu či onu stranu konfliktu, v důsledku je ale nadále pouze pasivním divákem. Prožívá příběh, který vidí na monitoru nebo obrazovce, nebo o kterém čte v novinách. Zkušení tradeři a investoři naopak vidí v takových situacích příležitost k zisku.

Celý trading a investování je o hledání příležitostí.

Zatímco v letech 2008-2010 většina lidí sledovala vývoj globální krize a pád trhů, využít příležitosti dokázalo s podivem velmi málo lidí. Vidím v tom důsledek faktu, že většině lidí chybí skutečné finanční vzdělání - tj. schopnost vnímat události v souvislostech a schopnost aktuální situaci aplikovat v reálný byznysplán. Přitom potřebné znalosti nejsou nijak složité. Pak místo pasivního sledování "událostí ve světě" lze vytipovat vhodné obchodní příležitosti a vydělat nemalé peníze. Bohužel, člověk bez potřebných finančních znalostí je odkázán do role pasivního diváka, který může o událostech leda diskutovat ve svém okolí nebo na internetu, avšak není schopen z dění vytěžit peníze. Nejlepší příležitosti k zisku tak běžnému občanu nic neříkají. Škoda.

Ukážu můj postup, který jsme s absolventy mých tradingových konzultací použili při aktuálním dění na Ukrajině / Krymu. Předesílám, že se nebudu zabývat tím, která strana konfliktu má či nemá pravdu. Nebudu se zabývat tím, jaký má konflikt na koho dopad. Světové události hýbou v důsledku finančními trhy - a můj úkol není být jejich arbitrem nebo komentátorem. Mým úkolem je hledat obchodní příležitosti k tradingu nebo investici. Jsem burzovní obchodník, nikoliv politik. Na události ve světě nemám sebemenší vliv.

Takže Ukrajina: Jakmile začala média produkovat zprávy o nepokojích, podívali jsme se s absolventy na rizika, která by pro finanční trhy mohl místní konflikt přinést. Šlo především o dopady na ceny ropy a plynu. V případě občanské války v Ukrajině by se zásobování plynem mohlo zkomplikovat. Východní trhy reagovaly na občanské nepokoje poklesem, všechna média řešila případné způsoby náhrady výpadku ruského plynu.

Při první větší eskalaci konfliktu (útěk Janukovyče z Ukrajiny) jsme pozorně sledovali vliv konfliktu na index strachu VIX. Zároveň jsme sledovali dopady krize na trhy a v korekcích jsme nastupovali do trhu s výpisy put opcí na západní index Standard and Poor (ETF na tento index, SPY). Inkasovali jsme poměrně tučné peníze za výpisy těchto opcí.

Další eskalací bylo referendum o samostatnosti Krymu. Opět jsme sledovali dopady zpráv o blížícím se referendu na trhy, opět jsme sledovali index VIX. Nové vstupy do pozic, nové peníze přibývaly na účet. Po referendu obavy opadly, protože ruská armáda - nepochybně k nelibosti médií, která věštila armageddon - obsadila Krym vcelku v klidu, v souladu s výsledkem referenda. Západní trhy i přes mediální strašení reagovaly velmi mírnými korekcemi, index strachu nerostl nad kritické hodnoty (viz nedávná argentinská krize). To byly opět signály, že trhy z konfliktu na Ukrajině / na Krymu obavy příliš nemají.

Aktuálně jsme uzavřeli velmi solidní zisky za pár týdnů, vypsané put opce expirovaly a nám zůstal celý zisk. Myslím, že tradingové a investiční poučení z těchto událostí bylo pro naše absolventy přínosné - a to nejen po stránce tučného zisku. Naučit se vnímat vliv zpráv na finanční trhy znamená pro každého tradera nebo investora nový pohled na realitu. Mediální zprávy nejsou vždy obrazem reality, často spíše pouze obrazem pocitového naladění autorů.

Myslím, že debatovat o událostech, které běžný občan pořádně nezná (a s ohledem na zkreslené zpravodajství ani znát nemůže), není přínosné.

Pro finančně vzdělaného člověka je podstatně přínosnější zkušenost, jak profitovat na světových událostech v budoucnu. Podrobné informace jsem proto zveřejňoval na svém blogu po celou dobu, kdy jsme s absolventy mých tradingových konzultací situaci na Ukrajině obchodovali. Zájemci zde naleznou detailní popis, včetně grafů a údajů.

Proč sem tyto informace píšu? Když vidím, co je dnes považováno za "finanční gramotnost", nevěřím vlastním očím. Co je kreditní a debetní karta, jak uzavřít hypotéku, jak spořit na důchod .. uff.

To není finanční gramotnost, to je výchova zadlužených generací a příprava na chudobu ve stáří. V tomto článku jsem ukázal, že aktivní přístup k investicícím nebo tradingu je možný s použitím selského rozumu a je dostupný všem. Stačí vnímat, co se ve světě děje, a naučit se reagovat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Kopáček | sobota 22.3.2014 13:03 | karma článku: 17.68 | přečteno: 1134x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Ferenc

Pátkové vyrazí proti vládě, která neexistuje

Kdyby někdo vymyslel ministerstvo počasí, asi bychom se zasmáli. Studující mládež dnes opět vyjde do ulic a bude požadovat vytvoření ministerstva klimatu. A myslí to velice vážně.

24.9.2021 v 10:23 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 637 | Diskuse

Markéta Šichtařová

České polosocialistické zdravotnické peklo

Vy jste si někdy mysleli, že bez kapitalismu může existovat prosperita? Že bez kapitalismu je možné zajistit fungující služby chudým? Že bez kapitalismu může fungovat vyspělé zdravotnictví? Tak tedy já tvrdím, že nemůže.

22.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 14137 | Diskuse

Anna Kühnova

Úročení v bance? Na desetině hodnoty inflace

Když jsem v srpnu napsala, že program zajištění úspor vůči znehodnocení formou Protiinflačního dluhopisu Republiky je zásadním konkurencí pro spořící účty u bank, vyvolala jsem tím velkou odezvu a pro mne i trochu překvapivě...

21.9.2021 v 14:56 | Karma článku: 13.10 | Přečteno: 458 | Diskuse

Lucia Žárska

Jaké slavné celebrity ovlivňují akciové tituly?

Ve finančním světě plavou i „velké ryby“, jejichž vliv pocítilo několik společností. Nejznámějšími jmény, které mají vliv na vývoj různých společností, jsou hlavně Kylie Jenner, Elon Musk, Oprah Winfrey a mnozí další.

20.9.2021 v 15:04 | Karma článku: 4.73 | Přečteno: 107 | Diskuse

Lucia Žárska

Faang silně roste. Na pozici lídra má našlápnuto Apple

Společnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (známý také jako Alphabet Inc.) jsou ve světě investování známé pod zkratkou FAANG.

20.9.2021 v 12:34 | Karma článku: 3.82 | Přečteno: 101 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1768

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

Najdete na iDNES.cz