Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Z pohledu tradera: Jak využít ukrajinské krize?

22. 03. 2014 13:03:40
Lze vydělat na ukrajinské krizi? Samozřejmě lze. Je třeba se zaměřit na dopady zpráv na trhy a oprostit se od stylu, jakým zprávy sleduje běžný občan. Zatímco se média předhánějí ve vykreslování temných událostí, opakuje se schéma známé z tzv. arabského jara. Současná vládní garnitura je střídána jinou garniturou. Běžný občan se emotivně přiklání na tu či onu stranu konfliktu, v důsledku je ale nadále pouze pasivním divákem. Prožívá příběh, který vidí na monitoru nebo obrazovce, nebo o kterém čte v novinách. Zkušení tradeři a investoři naopak vidí v takových situacích příležitost k zisku.

Celý trading a investování je o hledání příležitostí.

Zatímco v letech 2008-2010 většina lidí sledovala vývoj globální krize a pád trhů, využít příležitosti dokázalo s podivem velmi málo lidí. Vidím v tom důsledek faktu, že většině lidí chybí skutečné finanční vzdělání - tj. schopnost vnímat události v souvislostech a schopnost aktuální situaci aplikovat v reálný byznysplán. Přitom potřebné znalosti nejsou nijak složité. Pak místo pasivního sledování "událostí ve světě" lze vytipovat vhodné obchodní příležitosti a vydělat nemalé peníze. Bohužel, člověk bez potřebných finančních znalostí je odkázán do role pasivního diváka, který může o událostech leda diskutovat ve svém okolí nebo na internetu, avšak není schopen z dění vytěžit peníze. Nejlepší příležitosti k zisku tak běžnému občanu nic neříkají. Škoda.

Ukážu můj postup, který jsme s absolventy mých tradingových konzultací použili při aktuálním dění na Ukrajině / Krymu. Předesílám, že se nebudu zabývat tím, která strana konfliktu má či nemá pravdu. Nebudu se zabývat tím, jaký má konflikt na koho dopad. Světové události hýbou v důsledku finančními trhy - a můj úkol není být jejich arbitrem nebo komentátorem. Mým úkolem je hledat obchodní příležitosti k tradingu nebo investici. Jsem burzovní obchodník, nikoliv politik. Na události ve světě nemám sebemenší vliv.

Takže Ukrajina: Jakmile začala média produkovat zprávy o nepokojích, podívali jsme se s absolventy na rizika, která by pro finanční trhy mohl místní konflikt přinést. Šlo především o dopady na ceny ropy a plynu. V případě občanské války v Ukrajině by se zásobování plynem mohlo zkomplikovat. Východní trhy reagovaly na občanské nepokoje poklesem, všechna média řešila případné způsoby náhrady výpadku ruského plynu.

Při první větší eskalaci konfliktu (útěk Janukovyče z Ukrajiny) jsme pozorně sledovali vliv konfliktu na index strachu VIX. Zároveň jsme sledovali dopady krize na trhy a v korekcích jsme nastupovali do trhu s výpisy put opcí na západní index Standard and Poor (ETF na tento index, SPY). Inkasovali jsme poměrně tučné peníze za výpisy těchto opcí.

Další eskalací bylo referendum o samostatnosti Krymu. Opět jsme sledovali dopady zpráv o blížícím se referendu na trhy, opět jsme sledovali index VIX. Nové vstupy do pozic, nové peníze přibývaly na účet. Po referendu obavy opadly, protože ruská armáda - nepochybně k nelibosti médií, která věštila armageddon - obsadila Krym vcelku v klidu, v souladu s výsledkem referenda. Západní trhy i přes mediální strašení reagovaly velmi mírnými korekcemi, index strachu nerostl nad kritické hodnoty (viz nedávná argentinská krize). To byly opět signály, že trhy z konfliktu na Ukrajině / na Krymu obavy příliš nemají.

Aktuálně jsme uzavřeli velmi solidní zisky za pár týdnů, vypsané put opce expirovaly a nám zůstal celý zisk. Myslím, že tradingové a investiční poučení z těchto událostí bylo pro naše absolventy přínosné - a to nejen po stránce tučného zisku. Naučit se vnímat vliv zpráv na finanční trhy znamená pro každého tradera nebo investora nový pohled na realitu. Mediální zprávy nejsou vždy obrazem reality, často spíše pouze obrazem pocitového naladění autorů.

Myslím, že debatovat o událostech, které běžný občan pořádně nezná (a s ohledem na zkreslené zpravodajství ani znát nemůže), není přínosné.

Pro finančně vzdělaného člověka je podstatně přínosnější zkušenost, jak profitovat na světových událostech v budoucnu. Podrobné informace jsem proto zveřejňoval na svém blogu po celou dobu, kdy jsme s absolventy mých tradingových konzultací situaci na Ukrajině obchodovali. Zájemci zde naleznou detailní popis, včetně grafů a údajů.

Proč sem tyto informace píšu? Když vidím, co je dnes považováno za "finanční gramotnost", nevěřím vlastním očím. Co je kreditní a debetní karta, jak uzavřít hypotéku, jak spořit na důchod .. uff.

To není finanční gramotnost, to je výchova zadlužených generací a příprava na chudobu ve stáří. V tomto článku jsem ukázal, že aktivní přístup k investicícím nebo tradingu je možný s použitím selského rozumu a je dostupný všem. Stačí vnímat, co se ve světě děje, a naučit se reagovat.

Autor: Martin Kopáček | sobota 22.3.2014 13:03 | karma článku: 17.68 | přečteno: 1136x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Poštu stejně nemůže nic zachránit

Pošta má miliardové ztráty. Ministr se to snaží řešit, ale je to boj s větrnými mlýny. Ukazuje se, že prostě státní moloch neuspěje. Tak jak se to ukázalo už mnohokrát.

2.4.2023 v 10:45 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 885 | Diskuse

Martin Tuma

Poštaholici

Stát se rozhodl zrušit nějaké pobočky České pošty. Osobně se Poště vyhýbám jako pověstný čert kříži, proto jenom těžko chápu ty odnikud se vynořivší zástupy poštaholiků, kteří na tím roní krokodýlí slzy

31.3.2023 v 22:14 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jan Ziegler

Polská firma chystá útok na české železnice

Pro někoho to může být překvapivé, když polský stavební obr Budimex, jak uvedl web zdopravy.cz, se chce ucházet o zakázky v České republice. Polsko holt udělalo velký krok dopředu.

30.3.2023 v 12:54 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 492 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Úřady nechápou podstatu problémů bank

Svět se z paniky kolem bank, která cloumala Spojenými státy americkými i Evropou, otřepal prozatím docela rychle, takže například akcie už zase rostou. Všechno se tedy zdá být na nejlepší cestě k normalizaci situace.

29.3.2023 v 8:12 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 10179 | Diskuse

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí z 13. týdne

Americká centrální banka na rozdíl od té evropské zpomaluje při zvedání úrokových sazeb. Je opravud evropský bankovní trh odolnější než ten americký?

27.3.2023 v 23:27 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 101 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1772

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...