Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Drogy, sex a Di Caprio

1. 02. 2014 20:37:44
Kdo má rád "filmy z nejbohatší míle", neměl by vynechat film Vlk z Wall Street. Nosy plné kokainu, lepé děvy v každém sudém záběru. Jachty a rychlé vozy. Extravagantní zábavy zámožných Amíků, peněz co kapsa ráčí... Di Caprio exceluje, efektní scény střídají jedna druhou. Škoda je, že film je vlastně o jen o ne/obyčejném podvodníkovi. S děním na burze má společného jen málo.

Vyrazili jsme s přítelkyní na Di Capria, aka Vlka z Wall Street. Film čerpá z reálných událostí, z bohatého kriminálního životopisu Jordana Belforta. Skutečný Vlk z Wall Street se proslavil svojí schopností obrat důvěřivé klienty. S týmem kompliců prodával předražené akcie pochybných firem, tzv. penny stock. Akcie firem také nově uváděl na burzu (IPO). Dostal se tak k obrovskému majetku, z větší části proti platným zákonům a obcházením regulátorů akciového trhu. A mezitím užíval života, co to jen šlo.

Drogy, sex, rychlá auta, jachty. O tom je převážná většina filmu. Snahou režiséra Martina Scorseseho je šokovat diváka extravagancí, bezuzdným hýřením a rychlým spádem. Filmový Vlk, Leonardo Di Caprio, velí týmu "brokerů", kteří po telefonu vnucují tisícům lidí bezcenné penny stock a inkasují obrovské marže. Tím pomáhají Di Capriovi ke stále luxusnějšímu životu - Jordan Belfort vydělával téměř milion dolarů týdně. Na denním pořádku v podvodnické firmě jsou skupinové sexuální radovánky s luxusními děvčaty, kuriozní sázky o velké peníze, drogy a moře alkoholu. A peníze, peníze, peníze.

Pak přijde FBI, neúplatní hoši s odznakem postupně dostanou Vlka do kouta. A je konec. Di Caprio zjistí, že nemá kam ustoupit a pro vlastní záchranu práskne federálům své komplice. Odsedí si dohodnutý trest a dál se živí tím, že pořádá semináře o prodeji. Prodávat umí - příklad s tužkou (kdo viděl, ví) se nepochybně dostane do panteonu filmových hlášek.

A tím se dostávám k meritu. Celý film byl vlastně o podvodním prodeji. Nic víc.

Belfort-Di Caprio není specialista na burzu, ale na prodej. Film nepokrytě kopíroval celé scény z kultovního Rizika (Boiler Room), kde jde rovněž o podvodný prodej bezcenných akcií. Nic nového se tedy nekoná, pouze Scorsese pracoval s podstatně větším rozpočtem a s hereckými hvězdami první kategorie.

S burzou má film společné pouze prostředí. Nostalgicky jsem zavzpomínal na druhý díl filmu Wall Streeet, kde exceloval Michael Douglas. Zde bylo o burze, o příčinách i důsledcích finanční krize let 2008-2011 pojednáno geniálně. Nelze nezmínit také kultovní snímek Makléř (Rogue Trader), životopisný snímek o burzovním obchodníkovi Nicku Leesonovi, který šílenými spekulacemi s japonským indexem Nikkei vymazal z finančního světa nejstarší investiční banku v Anglii, slavnou Barrings.

Takže? Kdo chcete prožít prvotřídní herecký výkon Leonarda Di Capria, neváhejte. Těšíte se na divoký život zbohatlíků? Budete nadšeni. Je libo vidět skandální život ve stylu drogy, sex a miliony? I to dostanete mírou vrchovatou. Životopis Jordana Belforta obsahuje vše. Je to ale pořád jen film o životě podvodníka. Efektní, skvěle zahraný. Nic víc.

Dočkáme se časem zfilmovaného životopisu některého z ještě větších podvodníků, kteří operovali na "nejbohatší míli"? Takový Bernie Madoff, který provozoval desítky let podvodné Ponziho schéma a tisíce lidí obral o desítky miliard, by byl určitě mimořádně zajímavý ...

Vlk z Wall Street o dění na Wall Street není. Není zde nic o dění burze, o traderech anebo o makléřích. Scorseseho film tak zbytečně zůstává jen na okraji. Laik se pouze upevní v obecných mýtech o obrovském riziku, podvodech a zlodějích. Škoda.

Autor: Martin Kopáček | sobota 1.2.2014 20:37 | karma článku: 14.15 | přečteno: 1132x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Marie Jandová

A co opravdu zrušit pár státních svátků, a to bez ohledu na valorizaci duchodů?

Proč máme nést důsledky šetření jenom my důchodci, kteří jsme neumrzli při dlouhé zimě a absenci ruského plynu, nebo nezemřeli bídně hlady, když jsme si v únoru nemohli uvařit lečo, jak jsme byli celý život zvyklí?

2.4.2023 v 13:36 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 139 | Diskuse

Otto Kamm

Jede, jede poštovský panáček

Upřímně řečeno nejede, asi dost kulhá. Navíc už dávno to není poštovský panáček, ale poštovní panenka. 70% zaměstnanců tvoří ženy.

2.4.2023 v 13:24 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jitka Vidláková

Týraná zvířata a nelidskost úřadů - pokračování předešlého článku.

Hrůzostrašný příběh o dlouhodobém a krutém trýznění zvířat, kterým stát nezabezpečil žádnou ochranu. Kdybych se do toho nevložila, tak by majitel týral ubohá zvířata dalších 20 let. Zde selhala radnice, KVS a nakonec i policie.

2.4.2023 v 11:06 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 91 | Diskuse

Josef Nožička

Kdo si ve skutečnosti v kauze olympionika Svobody počínal jako slon v porcelánu

Pokud skutečně v Kremlu kauzu Svoboda sledují, tak nejspíš mají radost především z toho, že na ní mohou poukázat, jak někteří politici a novináři u nás mají tendenci někoho trestat za vyslovení vlastního názoru.

2.4.2023 v 8:10 | Karma článku: 34.63 | Přečteno: 708 | Diskuse

Irena Fuchsová

A tak jsem jim to řekla…

Dneska mi napsala kamarádka na fcb, že ji "dostala" moje povídka. "Připomněla mi dceru. Říkala, maminko, nemám ráda, když je mezi tebou a tátou dusno, špatně to působí na mou dětskou duši a já se pak musím vožrat jak dobytek."

1.4.2023 v 21:23 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1772

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...