Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Důl? To je díra v zemi, ten vám nemůžou vzít!

7. 01. 2014 22:23:00
Uhlobaron Ptáček svojí slavnou větou vyvolává smích mnoha generací ctitelů Járy Cimrmana. Většina diváků si ale neuvědomí, že stejné nebezpeční hrozí jim samotným. Nejde jen o důl a o pana uhlobarona Ptáčka. Může jít také o váš dům a o vás. Že je to nereálné? Ale vůbec ne. Rizika vlastníků domů a bytů rostou.

Slyšíme to neustále a ze všech stran: "Nejlepší investicí je dům, nejlepší investice je do bytů! V domě budeme bydlet sami, byty budeme na stará kolena pronajímat. Je to skvělé zajištění na stáří a také je to skvělá investice!"

Tak vypadá investiční mantra většiny zámožnějších Čechů. Což o to, komu by se nelíbilo bydlet ve vlastním bytě nebo domě? Komu by se nelíbilo sčítat příjmy z nájemného ? Ale podívejme se na tři základní rizika. Myslím, že stojí za pozornost:

První riziko: Stavíme Matiční ulici

Zkuste si představit, že se do vedlejšího bytu nastěhuje rodina, kterou bychom v rámci politické korektnosti nazvali "sociálně vyloučená". Hluk, nepořádek atd. Noční pitky, křik z oken na ulici. Pobíhající děcka po ulici, hlučné postavy po domě... K původním "nájemníkům" se kdo-ví-odkud přistěhovávají další a další. Hluk a nepořádek se zvyšuje.

Klidná lokalita se změnila. Kdo může, rychle se stěhuje pryč. Ceny bytů a domů ovšem rapidně klesají, dosud solidní adresa se začíná měnit v problematickou lokalitu. Do uvolněných domů a bytů přibývají další "nepřizpůsobiví".

A pak je konec. Zjistíte, že váš dům či byt stojí v lokalitě, které se začne přezdívat místní "Bronx". Nikdo zde byt ani dům nakoupí, nikdo si jej od vás nepronajme.

Že to právě u vás není reálné? Nikdy neříkejte nikdy. Stačí jeden mazaný filuta, který bude žít z tučných dávek na bydlení, které mu jeho "nájemníci" budou nosit. Nebo jeden majitel většího objektu, odkud bude chtít problémové osoby vystěhovat - a k vaší smůle se byt uvolnil právě nedaleko toho vašeho. To jsou příběhy z reality, nikoliv šedá teorie.

Druhé riziko: Město duchů

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Ze suchých čísel plyne přibližně toto: Pomalu ale jistě vymíráme, takže časem nebude možná komu byty pronajímat. Kdo se opájí vidinou, jak pronajímá byty bohatým přistěhovalcům, ten by se měl vážně zamyslet nad důvody, proč většina přistěhovalců putuje do Evropy. Většina přistěhovalců prchá ze svých zemí z ekonomických důvodů. Představa, že se u nás hbitě naučí náš jazyk, asimilují se a parádně zabodují na trhu práce, to je čirá utopie.

Není problém byt koupit. Není problém postavit dům. Statistika porodnosti ale jasně ukazuje, že bude velký problém najít solventního nájemníka.

Třetí riziko: Důl barona Ptáčka

Cimrmanův uhlobaron si myslel, že nemovitost (v případě pana Ptáčka důl) nikdo nemůže ukrást. A to z toho důvodu, že nemovitost se nedá strčit pod kabát a odnést. Publikum se dnes právem směje uhlobaronově naivitě: ukrást nemovitost je snadné, stačí správný zákon. A nemusí to být "znárodnění" nebo "vyvlastnění". Stačí, aby na dům či byt, který majitel pronajímá, byla jiná sazba daně.

Co třeba zdanit nájemní byt či dům 2% z odhadní ceny ročně? U bytu za 1 milion to bude 20.000 korun ročně. O to bude nutné zvýšit nájemné - ale pak si nájemník už raději také sjedná hypotéku. Protože nájemní bydlení by rázem vyšlo podstatně dráž. A co třeba jednorázová "solidární daň" ve výši 5% z ceny nemovitosti, která se pronajímá? Ufff, u dvoumilionového domku to jsou pěkné peníze.

Vynalézavost politiků nezná mezí, když jde o nové a vyšší daně. Koneckonců, strany které mají vysoké daně v programu, stále získávají velké voličské preference. Takže co by nebylo možné zvýšit daně těm "kteří těží pronájmů".

Rizika nemovitostí jsou velká. Tzv. finanční poradci (a následně banky) mají velké provize právě z uzavřených hypoték. Veřejnost je masírována líbivými frázemi o tom, jak každý bude ve stáří žít z pronájmů svých bytů a domů. O nesmírném riziku, které se za těmito frázemi skrývá, mainstream pochopitelně mlčí. O tom, jak nesnadný a zdlouhavý může být prodej domu či bytu, se také taktně mlčí. Mějte tato rizika na paměti, než propadnete líbivé představě, jak vám domy a byty "vydělávají na stáří"!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Kopáček | úterý 7.1.2014 22:23 | karma článku: 28.96 | přečteno: 2407x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Ferenc

Pátkové vyrazí proti vládě, která neexistuje

Kdyby někdo vymyslel ministerstvo počasí, asi bychom se zasmáli. Studující mládež dnes opět vyjde do ulic a bude požadovat vytvoření ministerstva klimatu. A myslí to velice vážně.

24.9.2021 v 10:23 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 639 | Diskuse

Markéta Šichtařová

České polosocialistické zdravotnické peklo

Vy jste si někdy mysleli, že bez kapitalismu může existovat prosperita? Že bez kapitalismu je možné zajistit fungující služby chudým? Že bez kapitalismu může fungovat vyspělé zdravotnictví? Tak tedy já tvrdím, že nemůže.

22.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 14151 | Diskuse

Anna Kühnova

Úročení v bance? Na desetině hodnoty inflace

Když jsem v srpnu napsala, že program zajištění úspor vůči znehodnocení formou Protiinflačního dluhopisu Republiky je zásadním konkurencí pro spořící účty u bank, vyvolala jsem tím velkou odezvu a pro mne i trochu překvapivě...

21.9.2021 v 14:56 | Karma článku: 13.10 | Přečteno: 458 | Diskuse

Lucia Žárska

Jaké slavné celebrity ovlivňují akciové tituly?

Ve finančním světě plavou i „velké ryby“, jejichž vliv pocítilo několik společností. Nejznámějšími jmény, které mají vliv na vývoj různých společností, jsou hlavně Kylie Jenner, Elon Musk, Oprah Winfrey a mnozí další.

20.9.2021 v 15:04 | Karma článku: 4.73 | Přečteno: 107 | Diskuse

Lucia Žárska

Faang silně roste. Na pozici lídra má našlápnuto Apple

Společnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (známý také jako Alphabet Inc.) jsou ve světě investování známé pod zkratkou FAANG.

20.9.2021 v 12:34 | Karma článku: 3.82 | Přečteno: 101 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1768

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

Najdete na iDNES.cz