Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Důl? To je díra v zemi, ten vám nemůžou vzít!

7. 01. 2014 22:23:00
Uhlobaron Ptáček svojí slavnou větou vyvolává smích mnoha generací ctitelů Járy Cimrmana. Většina diváků si ale neuvědomí, že stejné nebezpeční hrozí jim samotným. Nejde jen o důl a o pana uhlobarona Ptáčka. Může jít také o váš dům a o vás. Že je to nereálné? Ale vůbec ne. Rizika vlastníků domů a bytů rostou.

Slyšíme to neustále a ze všech stran: "Nejlepší investicí je dům, nejlepší investice je do bytů! V domě budeme bydlet sami, byty budeme na stará kolena pronajímat. Je to skvělé zajištění na stáří a také je to skvělá investice!"

Tak vypadá investiční mantra většiny zámožnějších Čechů. Což o to, komu by se nelíbilo bydlet ve vlastním bytě nebo domě? Komu by se nelíbilo sčítat příjmy z nájemného ? Ale podívejme se na tři základní rizika. Myslím, že stojí za pozornost:

První riziko: Stavíme Matiční ulici

Zkuste si představit, že se do vedlejšího bytu nastěhuje rodina, kterou bychom v rámci politické korektnosti nazvali "sociálně vyloučená". Hluk, nepořádek atd. Noční pitky, křik z oken na ulici. Pobíhající děcka po ulici, hlučné postavy po domě... K původním "nájemníkům" se kdo-ví-odkud přistěhovávají další a další. Hluk a nepořádek se zvyšuje.

Klidná lokalita se změnila. Kdo může, rychle se stěhuje pryč. Ceny bytů a domů ovšem rapidně klesají, dosud solidní adresa se začíná měnit v problematickou lokalitu. Do uvolněných domů a bytů přibývají další "nepřizpůsobiví".

A pak je konec. Zjistíte, že váš dům či byt stojí v lokalitě, které se začne přezdívat místní "Bronx". Nikdo zde byt ani dům nakoupí, nikdo si jej od vás nepronajme.

Že to právě u vás není reálné? Nikdy neříkejte nikdy. Stačí jeden mazaný filuta, který bude žít z tučných dávek na bydlení, které mu jeho "nájemníci" budou nosit. Nebo jeden majitel většího objektu, odkud bude chtít problémové osoby vystěhovat - a k vaší smůle se byt uvolnil právě nedaleko toho vašeho. To jsou příběhy z reality, nikoliv šedá teorie.

Druhé riziko: Město duchů

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Ze suchých čísel plyne přibližně toto: Pomalu ale jistě vymíráme, takže časem nebude možná komu byty pronajímat. Kdo se opájí vidinou, jak pronajímá byty bohatým přistěhovalcům, ten by se měl vážně zamyslet nad důvody, proč většina přistěhovalců putuje do Evropy. Většina přistěhovalců prchá ze svých zemí z ekonomických důvodů. Představa, že se u nás hbitě naučí náš jazyk, asimilují se a parádně zabodují na trhu práce, to je čirá utopie.

Není problém byt koupit. Není problém postavit dům. Statistika porodnosti ale jasně ukazuje, že bude velký problém najít solventního nájemníka.

Třetí riziko: Důl barona Ptáčka

Cimrmanův uhlobaron si myslel, že nemovitost (v případě pana Ptáčka důl) nikdo nemůže ukrást. A to z toho důvodu, že nemovitost se nedá strčit pod kabát a odnést. Publikum se dnes právem směje uhlobaronově naivitě: ukrást nemovitost je snadné, stačí správný zákon. A nemusí to být "znárodnění" nebo "vyvlastnění". Stačí, aby na dům či byt, který majitel pronajímá, byla jiná sazba daně.

Co třeba zdanit nájemní byt či dům 2% z odhadní ceny ročně? U bytu za 1 milion to bude 20.000 korun ročně. O to bude nutné zvýšit nájemné - ale pak si nájemník už raději také sjedná hypotéku. Protože nájemní bydlení by rázem vyšlo podstatně dráž. A co třeba jednorázová "solidární daň" ve výši 5% z ceny nemovitosti, která se pronajímá? Ufff, u dvoumilionového domku to jsou pěkné peníze.

Vynalézavost politiků nezná mezí, když jde o nové a vyšší daně. Koneckonců, strany které mají vysoké daně v programu, stále získávají velké voličské preference. Takže co by nebylo možné zvýšit daně těm "kteří těží pronájmů".

Rizika nemovitostí jsou velká. Tzv. finanční poradci (a následně banky) mají velké provize právě z uzavřených hypoték. Veřejnost je masírována líbivými frázemi o tom, jak každý bude ve stáří žít z pronájmů svých bytů a domů. O nesmírném riziku, které se za těmito frázemi skrývá, mainstream pochopitelně mlčí. O tom, jak nesnadný a zdlouhavý může být prodej domu či bytu, se také taktně mlčí. Mějte tato rizika na paměti, než propadnete líbivé představě, jak vám domy a byty "vydělávají na stáří"!

Autor: Martin Kopáček | úterý 7.1.2014 22:23 | karma článku: 29.06 | přečteno: 2421x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Poštu stejně nemůže nic zachránit

Pošta má miliardové ztráty. Ministr se to snaží řešit, ale je to boj s větrnými mlýny. Ukazuje se, že prostě státní moloch neuspěje. Tak jak se to ukázalo už mnohokrát.

2.4.2023 v 10:45 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Martin Tuma

Poštaholici

Stát se rozhodl zrušit nějaké pobočky České pošty. Osobně se Poště vyhýbám jako pověstný čert kříži, proto jenom těžko chápu ty odnikud se vynořivší zástupy poštaholiků, kteří na tím roní krokodýlí slzy

31.3.2023 v 22:14 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jan Ziegler

Polská firma chystá útok na české železnice

Pro někoho to může být překvapivé, když polský stavební obr Budimex, jak uvedl web zdopravy.cz, se chce ucházet o zakázky v České republice. Polsko holt udělalo velký krok dopředu.

30.3.2023 v 12:54 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Úřady nechápou podstatu problémů bank

Svět se z paniky kolem bank, která cloumala Spojenými státy americkými i Evropou, otřepal prozatím docela rychle, takže například akcie už zase rostou. Všechno se tedy zdá být na nejlepší cestě k normalizaci situace.

29.3.2023 v 8:12 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 10185 | Diskuse

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí z 13. týdne

Americká centrální banka na rozdíl od té evropské zpomaluje při zvedání úrokových sazeb. Je opravud evropský bankovní trh odolnější než ten americký?

27.3.2023 v 23:27 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 101 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1772

Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...