Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde jsou rizika?

Velmi často dostávám dotazy, které se týkají se možných rizik v budoucnosti. Každý, kdo prožil bouřlivá léta 2008-2010 na finančních trzích anebo na trhu práce, ví svoje. Zpočátku zdánlivé maličkosti měly nedozírné následky, které dodnes cítíme v podobě vysoké nezaměstnanosti, ekonomické stagnace a zchudnutí velké části lidí. A co budoucnost?

Pamatujete? Finanční a hypotéční krize v USA, dluhová krize PIIGS, arabské jaro, kyperská krádež bankovních vkladů ... Společnost, ekonomika a tudíž i trhy s neustále mění. Trhy a ekonomika prošly za posledních deset roků mnoha zásadními událostmi. A to se dotkne tak či onak každého z nás.

 

Rizika je proto zapotřebí včas vnímat. Riziko sice neznamená jistotu, že k problému dojde. Riziko znamená pravděpodobnost ohrožení. Každý si uvědomuje riziko i při rutinních činnostech, jakou je třeba přecházení silnice nebo jízda v autě. Bráníme se včasným rozhlédnutím a přizpůsobením jízdy situaci. A stejně je tomu v situacích, kdy rozhodujeme o své budoucnosti, o své práci, o svých úsporách.

  

Takže k věci: Kde vidím rizika?

 

1) Vysoká nezaměstnanost. Pracovní místa za krize ubyla a vzhledem k rozvoji technologií se obávám, že budou ubývat i nadále. Vezměme si kupříkladu tzv. 3D tiskárny. Zatím jde o "hračky", které vyrobí trojrozměrné předměty z plastu. Ale za pár let - o tom není pochyb - budou tyto robotické stroje bez zásahu lidské ruky vyrábět třeba kompletní motory nebo celá auta.

Pamatujete, jak rychlým procesem prošel třeba vývoj mobilního telefonu? Od neohrabané bedny, která se nosila na popruhu přes rameno, k dnešním přístrojům umožňujícím přenos dat nevídaných objemů.

3D tiskárny budou pracovat 24 hodin, 365 dnů v roce. Budou vyrábět nejen z plastu, ale i z kovu, skla, keramiky ...

Žádné mzdy, žádné odbory, žádné nemocenské ... Mnoho dělnických profesí zanikne definitivně.

 

2) Důchody. Evropa stárne, příliv imigrantů je - slušně řečeno - nevalných kvalit. Stačí se podívat do Francie, Anglie nebo do Berlína. Imigranti z jiných kulturních prostředí jdou do Evropy bohužel za sociálními výhodami, nikoliv s ochotou akceptovat evropský styl života a jeho normy. Průběžné penzijní systémy, vzhledem k nízké porodnosti, proto nakonec zkolabují. Mnoho lidí, kteří spoléhají na státní důchody, skončí bez prostředků.

 

3) Politická korektnost. Představte si, že vedete firmu. Firmě klesají tržby, firma si musí půjčovat. Firma žije na dluh. Ale firma přesto přibírá další a další osoby, kterým platí mzdy a odměny. A to za nic. Připadá vám to přitažené za vlasy? Mně taky. Ale takto fungují bohužel evropské státy - žijí na dluh a uplácejí problémové a chudé vrstvy dávkami. Politická korektnost tento můj názor jistě označí za extremistický. Nicméně prostá finanční matematika nezná pojem politické korektnosti nebo extremismu. Zná jen zisk nebo ztrátu. Nebo dluh, který dovede firmu ke kolapsu.

Zastírání problémů frázemi a vytvářením různých "-ismů" je jen pštrosím strkáním hlavy do písku. A problém roste a roste...

 

4) Lenost a pohodlnost. Státní ochranářství vede člověka spíše k pasivitě. K lenosti a k pohodlnosti. Podnikatel nebo živnostník na sebe bere riziko. Zaměstnanec si musí hledět své práce a kvalifikace, aby si udržel místo. Ale co s lidmi, kteří si zvykli na pobírání dávek, kteří si zvykli na produkci potomků za tímto účelem? Co s lidmi, kteří se spokojí s málem, protože usilovat o víc by bylo náročné? Co s lidmi, kteří za svůj životní program zvolili remcání na "ty nahoře"?

Pasivita je velký nepřítel myšlení. A bez myšlení není pokrok - a to ani v osobním životě.

 

5) Státní dluhy. Když bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke spustil v roce 2008 tiskařské lisy na peníze, problém ekonomické recese se pochopitelně nevyřešil. Stejný model v letech 2010-2011 přijala Evropská centrální banka na řešení dluhové krize Řecka, Portugalska, Španělska atd.

Je tiskem peněz problém vyřešen? Historie ukazuje, že nikoliv: Bankovky Johna Lawa a francouzské asignáty v 18.století, německá inflace ve 30.letech 20. století ... Tiskem bankovek nikdo nezbohatne, jen se problém odsune v čase.

 

6) Ropa a ropné země. Rostoucí ceny ropy se promítnou do cen všech výrobků, ať se nám to líbí či nikoliv. Nepříjemné je, že ropná ložiska leží v zemích, kde naše pojetí politické stability (čili bez válek, bez občanských konfliktů) nikdy nepoznali. A jak vidíme na příkladu Sýrie, Egypta, Iráku a Íránu, jsou to země s naprosto jinou kulturou a s diametrálně odlišnou úctou k právu a životu druhých. Radikálové a náboženští fanatici zabíjejí své odpůrce, dívky školou povinné odvádějí do otroctví, neuznávají rovnost mezi mužem a ženou atd. atd. Prostě jiný svět.

 

 

Toto jsou základní rizika, která vidím jako potenciální dlouhodobý problém. Samozřejmě rizik existuje celá řada, ale výše uvedené považuji za dlouhodobá a závažná. Samozřejmě že nejdu budovat bunkr nebo zakládat komunitu pro potravní soběstačnost. Život a riziko k sobě patří, riziko je můj denní chleba na burze.

Znám-li ale rizika, mohu přijmout v rámci svých možností opatření. Ropa může prostě skokově zdražit, peníze se mohou znehodnotit, důchodové systémy mohou zkolabovat (tady je to otázka času), společnost může upadat, práce může ubývat. Když znám tato rizika, mohu učinit opatření.

 

Nejhorší je totiž nedělat nic :)

 

Autor: Martin Kopáček | středa 18.6.2014 15:22 | karma článku: 13,31 | přečteno: 632x
  • Další články autora

Martin Kopáček

Doplatí Češi na německé chyby?

Dovolím si malou konspiraci: Německo k nám v letech 2017-2019 přesune problematické uprchlíky. Německo nezvládá nápor kriminality, nezvládá integraci uprchlíků. Zde jsou fakta, která mne k této úvaze vedou. Doufám, že se mýlím.

17.8.2016 v 17:16 | Karma: 46,82 | Přečteno: 6878x | Společnost

Martin Kopáček

Kóma penzijního systému

Že důchodům zvoní hrana, to není nic nového. Konec druhého pilíře je začátkem demontáže jedné velké pyramidové hry, která se nazývá "důchodový systém". Je jasné, že vítězem bude ten, kdo včas převezme zodpovědnost.

20.5.2015 v 15:05 | Karma: 25,45 | Přečteno: 2128x | Ekonomika

Martin Kopáček

Přijde medvěd?

Trhy nám velmi štědře nadělují příležitosti k dobrým obchodům. S dlouhodobým býčím cyklem rostou i rizika korekce. Může dojít k poklesu trhů a ke konci růstového trendu? Může se medvěd probudit a porazit pětiletého burzovního býka? Příležitostí na burze rád využívám, nyní si dovolím poukázat i na aktuální rizika.

4.2.2015 v 12:52 | Karma: 6,12 | Přečteno: 793x | Ekonomika

Martin Kopáček

Kvótami to začíná, průšvihem to skončí

Jste zaměstnanec? Představte si, že každý měsíc musíte hodit část výplaty do kanálu. Libí? Asi moc ne. Jste zaměstnavatel? Představte si, že budete muset platit X lidí, které ke svému podnikání nepotřebujete. Líbí? Asi vůbec ne. Ať zaměstnanec nebo podnikatel, obě kategorie budou zasaženy stejně. Kvóty jsou zlo.

29.11.2014 v 18:20 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1470x | Ekonomika

Martin Kopáček

Můj drahý Berňo

Já vím, že bych ti měl říkat Finanční úřade, ale předem se omlouvám. Krátké vysvětlení, proč ti říkám raději drahý Berňo: Dříve se místo "daň" říkalo "berně". Je to z hlediska jazyka správnější, ty přece ode mne bereš. Já ti nic sám od sebe nedávám.

9.11.2014 v 21:50 | Karma: 24,56 | Přečteno: 1041x | Ekonomika

Martin Kopáček

Koruna nejníže za 5 let aneb Jak nás ČNB obírá o úspory

Kdo drží české koruny, má smůlu. Po intervencích ČNB se koruna propadla k 28 Kč za euro, čímž se dostala vůči euru na pětileté dno. K dolaru oslabila rovněž, testuje dvouleté dno. Dovozy zdraží, což pocítí každý - zdraží se potraviny, benzín i další importy. Zaplatíme prostě opět víc. Úspory v korunách se ale budou znehodnocovat i nadále. Po poklesech finančních trhů zlevnily akcie, také zlato a stříbro je na atraktivních úrovních.

6.8.2014 v 15:20 | Karma: 28,32 | Přečteno: 1859x | Ekonomika

Martin Kopáček

"Tetička radí". Česká spořitelna nasadila pivní rady.

Dlouho jsem se tak od srdce nezasmál, jako při "investiční reklamě" České spořitelny. Půlstránková reklama v úterní MF Dnes je opravdovou perlou. No posuďte sami. Myslím, že už název vstoupí do dějin investičního amatérismu: "Kdo se moc stará, nevydělá", tak zní odkaz tetičky. Čtete správně, Česká spořitelna opravdu sáhla do arzenálu babských rad již v nadpisu své prezentace. Ale pozor, zábava teprve začíná.

18.5.2014 v 13:40 | Karma: 19,00 | Přečteno: 1184x | Ekonomika

Martin Kopáček

Z pohledu tradera: Jak využít ukrajinské krize?

Lze vydělat na ukrajinské krizi? Samozřejmě lze. Je třeba se zaměřit na dopady zpráv na trhy a oprostit se od stylu, jakým zprávy sleduje běžný občan. Zatímco se média předhánějí ve vykreslování temných událostí, opakuje se schéma známé z tzv. arabského jara. Současná vládní garnitura je střídána jinou garniturou. Běžný občan se emotivně přiklání na tu či onu stranu konfliktu, v důsledku je ale nadále pouze pasivním divákem. Prožívá příběh, který vidí na monitoru nebo obrazovce, nebo o kterém čte v novinách. Zkušení tradeři a investoři naopak vidí v takových situacích příležitost k zisku.

22.3.2014 v 13:03 | Karma: 17,68 | Přečteno: 1145x | Ekonomika

Martin Kopáček

Řecko bude našim vzorem?

A máme tu "řecký ekonomický zázrak". Podle aktuálních zpráv totiž přebytek řeckého primárního rozpočtu prý loni přesáhl 1,5 miliardy eur. To je impozantní, znamená to v přepočtu 41 miliard korun českých. Premiér Antonis Samaras je nadšen, přebytek je trojnásobkem původního očekávání. Taky vám tu něco nesedí?

16.2.2014 v 21:23 | Karma: 25,94 | Přečteno: 908x | Ekonomika

Martin Kopáček

Zrušení druhého pilíře ? Buďte rádi.

Druhý pilíř penzijního spoření bude zrušen. Ti, kteří se dali přesvědčit ke vstupu , mohou včas vycouvat bez větších ztrát.     

8.2.2014 v 12:03 | Karma: 21,73 | Přečteno: 1484x | Ekonomika

Martin Kopáček

Drogy, sex a Di Caprio

Kdo má rád "filmy z nejbohatší míle", neměl by vynechat film Vlk z Wall Street. Nosy plné kokainu, lepé děvy v každém sudém záběru. Jachty a rychlé vozy. Extravagantní zábavy zámožných Amíků, peněz co kapsa ráčí... Di Caprio exceluje, efektní scény střídají jedna druhou. Škoda je, že film je vlastně o jen o ne/obyčejném podvodníkovi. S děním na burze má společného jen málo.

1.2.2014 v 20:37 | Karma: 14,15 | Přečteno: 1134x | Společnost

Martin Kopáček

Důl? To je díra v zemi, ten vám nemůžou vzít!

Uhlobaron Ptáček svojí slavnou větou vyvolává smích mnoha generací ctitelů Járy Cimrmana. Většina diváků si ale neuvědomí, že stejné nebezpeční hrozí jim samotným. Nejde jen o důl a o pana uhlobarona Ptáčka. Může jít také o váš dům a o vás. Že je to nereálné? Ale vůbec ne. Rizika vlastníků domů a bytů rostou.

7.1.2014 v 22:23 | Karma: 29,16 | Přečteno: 2438x | Ekonomika
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1776x
Jsem burzovní obchodník.

Podívejte se na můj web:

www.martinkopacek.cz

 

 

Jsem burzovní obchodník a investor.

Obchoduji opce na US burzách od roku 2005.

Věnuji se investicím do drahých kovů. Není to umění ani věda, je to řemeslo.

Získané zkušenosti dávám k dispozici dalším zájemcům.

Burza má dvě nádherné vlastnosti: je dostupná každému a s nikým si zde nekonkurujete.

---

Know-how a postřehy najdete na : www.martinkopacek.cz